METAVERSE

HEYECANI BİR ÜST SEVİYEYE TAŞIYIN: EĞLENCE SEKTÖRÜNÜN METAVERSE EVRENLERİNDEKİ GELECEĞİ | by Atlas Space | Sep, 2022

ATLAS FUTURE

Bir anlığına kendinizi çok sevdiğiniz, dünyaca ünlü bir sanatçının konserinde hayal edin. Çevrenizde sizinle birlikte şarkıya eşlik eden milyonlarca insan ile birlikte eğleniyorsunuz. Sonra sanatçı bir anda sahneden yükseliyor ve havada süzülerek size yaklaşıyor, elinizden tutuyor ve birlikte göğe yükseliyorsunuz ve şarkıyı birlikte söylemeye başlıyorsunuz ve milyonlarca kişi hayranlıkla sizi izliyor. Şarkı bittiği anda yine çok sevdiğiniz başka bir müzisyen geliyor aklınıza ve bir anda kendinizi güzel ve samimi bir şekilde tasarlanmış bir evde buluyorsunuz. Odada bir şömine var yanında da oldukça rahat gözüken iki koltuk ve birinde aklınıza gelen diğer müzisyenin elinde bir gitar ile sizi beklediğini görüyorsunuz ve yanına oturup beraber şarkı söylemeye hatta dans etmeye başlıyorsunuz. Kulağa rüya gibi geliyor değil mi? Rüyalarınız gerçek oluyor…

Kabul edilmeli ki pandemi süreci toplum hayatının alışkanlıklarını, düzenlerini ve yaşama biçimlerini önemli bir oranda değiştirdi. Hatta vaka sayısının oldukça yüksek olduğu zaman zarfında insanların sevdikleriyle birlikte zaman geçirip sosyalleşebileceği sinema, tiyatro, konser gibi pek çok etkinlik belirsiz bir zaman dilimi için yasaklandı. Dahası bir sonraki seviyede tüm dünya evlerine kapandı ve sevdiklerinden uzak kaldı. Fiziksel dünyanın tüm halk için tehlike ve engeller arz ederken dijital dünyaların ve teknolojik gelişmelerin oluşturduğu fırsatların insanların hayatında kapladığı yer ciddi oranda arttı. Profesyonel ya da akademik görüşmelerin yanı sıra sosyal iletişimde de online toplantılar ve buluşmalar günlük hayat alışkanlıklarının bir parçası haline gelmeye başladı. Öyle ki Discord, Microsoft Teams, Skype gibi uygulamalar bir dönem herkesin bilgisayarlarında ya da cep telefonlarında yüklü olan uygulamalar haline gelmişti. Elbette insanlığın sosyal ilişkiler ve eğlence ihtiyacını yalnızca toplantı uygulamalar karşılamıyordu ve sosyal etkinlikler de inovatif fikir ve teknolojiler ile birlikte dijital dünyada kendine yer bulmaya başladı.

Fiziksel dünyanın problemlerine alternatif ve teknolojik çözümler geliştirilerek oluşturulan alternatif evrenler olan metaverse dünyaları bu dönemde topluma basit bir ekran görüntüsünden çok daha gerçekçi deneyimler vaad ederek bu sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı. Başta ünlü isimler olmak üzere pek çok kişi ve kurum metaverse evrenlerinde kendi partilerini organize edip insanlarla bir araya geldi. Aslında bu partilerin konukları dünyada herhangi bir problem olmasa da elde etmekte oldukça zorlanacakları bazı deneyimleri bu partiler ile dijital dünyada elde ettiler. Örneğin en sevdikleri ünlü isimle birlikte dans edip saatlerce sohbet etmek gibi! Elbette dijital evrenlerde düzenlenen ve konukların kişiselleştirilebilir avatarları ile dahil olabildikleri bu partiler hem organizatörler hem de konuklar için mekan ve zamandan tasarruf gibi önemli avantajlar da sunuyordu. Dahası bu avantajlar maddi avantajları da beraberinde getirdi ve etkinliklerin hacmi zamanla büyümeye başladı. Öyle ki dünyaca ünlü ödül organizasyonu Brit Awards’ın bu seneki partisi bir metaverse evreni içerisinde düzenlendi ve dünyaca ünlü müzisyenler bu partide sahne aldı.

Parti örneğinden de anlaşılabileceği gibi müzik sektörü de eğlence organizasyonlarının dijitalleşmesinden payını aldı. Justin Bieber, Ariana Grande, Jean Michel Jarre gibi dünyaca ünlü sanatçılar farklı meta evrenlerde fiziksel dünyanın sınırlarını umursamadıkları üst düzey sahne şovlarına imza attılar. Üstelik bu şovlarda buluştukları dinleyici sayısı ortalama olarak gerçek bir konser etkinliklerine oranla tam 10 kat daha fazlaydı ve elbette etkinliklerden elde ettikleri gelir de bu oranda yükseldi. Bu şovların dijital dünyalara adapte olmasının avantajlarını yalnızca sanatçılar değil izleyiciler ve dinleyiciler de rahatça farkına varabilirler. İzleyiciler bu dijital etkinlikler sayesinde dünyaca ünlü isimleri, evlerinin konforlu alanlarından çıkmadan çok daha makul fiyatlarla hem de gerçek hayatta gerçekleştirilemeyecek sahne şovlarıyla üstelik sanatçıyla kişisel etkileşime geçebilme fırsatına sahip olarak bu deneyimi yaşayabiliyorlar.

Sanat dallarının dijital devrimden etkilendiğini NFT sektörünün bu denli ilerlemesiyle kanıtlanan bir durumdu ve müzik piyasasını da özellikle metaverse evrenleri içerisinde gerçekleştirilen etkinlikler ile eskiye göre çok daha büyük oranda etkilemeye başladı. Ancak dijitalin sanata etkisi bununla da yetinmedi ve sinema sektörü de metaverse dünyalarına adapte olmaya başladı. Facebook’un, yeni ismiyle Meta’nın, kurduğu metaverse evreni Horizon Worlds kullanıcılarına kendi evrenleri içerisinde film çekebilme olanağı sağlıyor ve elbette böyle bir evrende kayda alınacak görüntüler maliyeti ciddi miktarda düşürüyor. Genç sinemacılar için oldukça cazip olan bu fırsatın ve teklifin ilerleyen dönemlerde yaygınlaşması ve diğer metaverse evrenlerinde de benzer fırsatların ortaya çıkması bekleniyor.

Kabul edilmelidir ki henüz tüm metaverse alemlerinin konu üzerindeki ilgisi ve yatırımları aynı seviyede değil. Ayrıca sosyal etkinlikler konusunda optimum efektifliğin sağlanması için doğru yatırım, çevre ve altyapı çok kritik. Atlas Space Metaverse evreni dijital sürecin bu yönüne hazırlıklarını tamamlıyor ve Atlas Space evreni adalarından biri olan ve amacı tamamıyla kullanıcıların hem sahne sanatları hem de duyusal sanatın tüm yönleri ile deneyimleyebilecekleri bir alan kuruyor. Artlantis adı verilen bu alanda Saran Group şirketlerinden Power Group da Atlas Space ile işbirliği yaparak radyo kabinlerini, podcast stüdyolarını ve sahnelerini bu evrene taşıyor. Böylece Atlas Space misafirleri stüdyo aşamasından sahne aşamasına dek sanatın sürecine istedikleri kadar dahil olabiliyor ve deneyimleyebiliyorlar.

Önceki yazımızda Metaverse dünyalarının kullanıcılara vaatleri ve online akademi sektöründe meta dünyaların etkisini incelemiştik. Önümüzdeki haftalarda da ‘Meta Evrenlerde Ofis Yaşamı’ ve ‘Meta Fuayeler’ gibi konular işlenecektir. Tüm bu yazıları kaçırmamak adına Atlas Future Blog sayfasına abone olmayı unutmayın. Tüm sorularınız ve görüşleriniz için bizimle aşağıda bulabileceğiniz sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazlası İçin…


Source link

Traciwininger
Author: Traciwininger

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.